В събота в храм „Света Троица“ в Габрово бе открит XII Празник на духовната музика. В първата концертна вечер се представиха пет хорови ансамбли от Габрово, Ловеч, Русе, София и Поморие. Поздравление с пожелание за успех от името на Община Габрово поднесе зам. кметът Нела Рачевиц. Венцислав Велев от Министерството на културата, като честити празника, пожела да продължи хубавата традиция.
Митрополит Григорий отправи благослов към множеството изпълнило храма, участниците и организаторите: Министерството на културата, Община Габрово, Габровско Архиерейско наместничество, Народно читалище „Габрово 2002“. Той пожела „Бог да дава сили и здраве, да се осветлят нашите души с вяра и упование в Божието благословение“.
И този път Празникът на духовната музика предложи великолепен концерт. Той започна с два тропара посветени на св. Параскева (Петка Търновска) – покровителката на Габрово, „Тропар на св. Патриарх Евтимий“ от Стоян Бабеков и източноправославни песнопения в изпълнение на Камерен хор при храм „Успение Богородично“ в Габрово, създаден само преди една година, с диригент Алексей Шепелев.
Под диригентството на Димитрина Дренска се представи смесен хор „Евстати Павлов“ при катедрален храм „Света Троица“ в Ловеч. Техните изпълнения следваха ортодоксалната традиция и „а капела“ хорово пеене на българска църковна музика от Добри Христов, Стоян Бабеков, Петър Динев.
Мъжката камерна формация „Добромир Добрев“ при храм „Св. Николай Миртиклийски – Чудотворец“ от Русес художествен ръководител и диригент Евгени Ганев, дългогодишен солист в Държавната опера в града, изпълниха произведения от Петър Динев, Добри Христов, П. И. Чайковски „Святий Боже“. Съставът, в който има и други певци от операта в Русе открои красотата на тембрите в песнопенията.
Формацията „Трисагион“ (от гръцки – Трисвятое, името на един от най-древните литургични текстове). от София, създадена през есента на 2013 г., прикова внимание с т. нар. монодийно (византийско пеене). Триото с ръководител Никола Антонов популяризира „източно-църковната музика в нейния автентичен вид и литургичен контекст като живо богословие в химни“. „Фестивалът е едно уникално събитие за църковната, духовна музика в България. Всяка година го следя с интерес. Бих се радвал да участват все повече чуждестранни състави и хорове изпълняващи различни видове църковна музика. Мисля, че организаторите се стараят много да запазят духа на фестивала, да представят както нови, така и класически композиции и автори, да се обръща внимание на хоровата музика, на източно – църковната, византийска музика. Нашият репертоар е изцяло с византийска музика – монодийно пеене“, сподели Никола Антонов, възпитаник на Софийската духовна семинария.
Дамският хор „Благовестие“ при храм „Св. Рождество Богородично“ в Поморие в състав от 15 дами, е ансамбъл, който се очакваше с интерес. Диригентът Йорданка Панчева – Туджарова е един от инициаторите на Международния фестивал за православна музика „Св. Богородица – Достойно есть“ в Поморие.
Хорът е носител на престижни награди у нас и в чужбина. „Много приятно съм изненадана от фестивала в Габрово. Много съм слушала за него. Безкрайно сме доволни, че бяхме поканени и от това, което чухме. Концертът премина в чудесна, приятелска, спокойна, задушевна атмосфера“, каза диригентът Йорданка Тужарова, която бе автор на две изпълнения на хора „Херувимска песен“ и „Достойно есть“.
Като благодари още веднъж на организаторите и на габровските отци с архиерейския наместник отец Руслан, митрополит Григорий запя „Многая лета“, подета от всички хорове и гражданството в храма.
Автор: Вела Лазарова
Източник: Двери БГ
Великотърновският митрополит Григорий:
Протоиерей Руслан Личев – архиерейски наместник на Габровска духовна околия:
Камерна формация „Добромир Добрев“ при храм „Св. Николай Мирликийски – Чудотворец“ от Русе:
Дамски хор „Благовестие“ при храм „Св. Рождество Богородично“ в Поморие: